Методичне об'єднання вчителів
суспільно - гуманітарних цисциплін
У 2015-2016 навчальному році члени ШМО вчителів суспільно-гуманітарних дисциплін продовжили роботу над вивченням проблеми «Застосування інформаційно-комунікаційних технологій на уроках історії, російської мови та світової літератури з метою розвитку творчої ініціативи учнів». Вирішення цієї навчально-методичної проблеми вимагає гармонійного поєднання досягнень ІКТ із надбаннями сучасної педагогіки, зокрема інтерактивними технологіями, проблемним методом, нестандартними формами роботи. Дана тематика потребує постійної самоосвіти і самовдосконалення вчителів. Саме ці напрями стали головними при плануванні та під час роботи ШМО.
Протягом року було проведено чотири засідання ШМО. Під час вересневої «методичної скриньки» вчителі опрацювали інструктивно-методичні рекомендації, ознайомилися з вимогами нового Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти, проаналізували стан викладання та рівень знань учнів з історії, російської мови та світової літератури у 2014-2015 навчальному році та визначили основні завдання на 2015-2016 навчальний рік. Окреслили пріоритетні напрями роботи з обдарованими дітьми.
Друге засідання, яке відбувалося у вигляді методичного практикуму було присвячено проблемі використання виховної роботи як засобу мотивації пізнавальної активності учнів на уроках історії, правознавства, російської мови та світової літератури. Учасники засідання відвідали відкритий виховний захід у 8 класах «Запали свічку пам’яті», підготовлений Литвиненко Л. М. та Бойком О. В., обмінялися досвідом проведення виховних заходів.
Наріжним каменем третього засідання, яке проходило у формі методичної сесії стало питання використання тестових технологій як засобу узагальнення контролю та диференціації знань учнів на уроках суспільно-гуманітарних дисциплін. Члени МО обговорили форми і прийоми використання тестових технологій, обмінялися досвідом з даної тематики, презентували власні розробки тестових завдань.
На травневому «аукціоні педагогічних ідей» центральним стали питання самоосвіти вчителів та роботи з обдарованими учнямияк важливих складовихпедагогічної діяльності. Присутні проаналізували звіти членів МО з питання самоосвіти, підвели підсумки роботи з обдарованими учнями у 2014-2015 навчальному році шляхом проведення круглого столу «Обдарованість. Шляхи її розвитку», захистили презентації про роботу над проблемною темою ШМО.
Важливою складовою роботи вчителів МО була позаурочна діяльність.
У закладі постійно проводилися конкурси, лінійки, пов'язані з державотворенням, історією, правознавством, російською мовою, проводилися вікторини «Історичний брейн-ринг», «Щасливий випадок», «Турнір юних правознавців», з кожного предмета було проведено предметний тиждень. Була значно збільшена кількість учасників всеукраїнського історичного конкурсу «Лелека».
У результаті проведеної роботи підвищився рівень майстерності вчителів. Вони стали більш активно впроваджувати нові технології навчання, використовувати у своїй роботі ІКТ, особливу увагу надаючи особистісно-орієнтованому навчанню, що позитивно вплинуло на розвиток пізнавальної активності учнів закладу.
Взаємовідвідування уроків та позакласних заходів показало, що учителі на високому та достатньому рівні володіють теоретичним матеріалом, продумано застосовують різні форми та методи роботи, вміло організовують роботу з класом. Діти активно працювали на уроках, виявляли міцні знання, володіли практичними навичками, користувалися додатковою літературою, виконували індивідуальні завдання.
Протягом авчального року вчителі активно працювали над розвитком творчих здібностей та творчого мислення учнів на уроках; особливу увагу надавали роботі з обдарованими учнями, використовуючи інтерактивні технології навчання.
Окремо слід відзначити високі здобутки членів кафедри в роботі з обдарованими. Незважаючи на мало чисельність вчителі історії, російської мови та світової літератури підготували значну кількість переможців районних предметних олімпіад та різноманітних конкурсів.
Районні олімпіади
Історія – Григоренко В. (10клас) – ІІ місце( учительБойко О. В.);
Кириченко Л. (10клас) – ІІ місце( учительБойко О. В.);
Себало Р. (10клас) -II місце( учитель Бойко О. В.);
Хомич М. (9 клас) – ІІ місце (учитель Бойко О.В.);
Рудописова В. (11 клас) – ІІІ місце (учитель Бойко О.В.).
Члени МО закладу виробили систему роботи з обдарованими учнями, яка покликана розвивати творчий потенціал дітей, збагачувати їх знання, уяву, фантазію.
Протягом навчального року члени гуртка історичного краєзнавства (вчитель Данилюк С. З.) досягли таких результатів:
1. Григоренко В.(10 клас) - І місце в районному етапі конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося брати мої».
2. Григоренко В.(10 клас) – І місце в обласному етапіМАН.
3. Дубяга М. (11 клас) – І місце в обласному конкурсі «Твої герої, Запорізький край».
4. Дубяга М. (11 клас) – ІІ місце в обласному конкурсі «Патріотизм у долі Запоріжжя».
5. Фандєєва А. (11 клас) – ІІ місце в обласному конкурсі «Сила, мужність, честь».
Разом з досягненнями та успіхами в роботі членів МО є моменти, які потребують вдосконалення і покращення. Вчителям треба вдосконалювати навички використання ІКТ під час навчально-виховного процесу, поглиблювати диференційований підхід в роботі з учнями, примножувати використання позаурочних форм роботи як дієвого засобу розвитку пізнавального інтересу школярів, ширше розкривати можливості обдарованих учнів, удосконалювати методи роботи з ними, більш активно впроваджувати міжпредметні зв’язки як важливу складову стимуляції засвоєння учнями навчального матеріалу, вдосконалювати самоосвітню діяльність.